Petri Moyse – anılmış gagauz peetçisi, angısının en sevgili teması – sevda. Sevdanın düünükleri, onun dar hem geniş çevreleri, angılar dönerlär insanın can dolayanında, – tä neyi annadêr kendi peetlerindä lirik.
2409 defa okunmuş - 07 Nisan 2014 - Pazartesi 09:09

  Peetçinin yaşamak yolu başladı 1952-dä Komratta. Yazmaa denärdi küçüklüündän. Yaradıcılk ruhunu kabletti paalı zenginnik gibi aylesindä hem gagauz halkının arasında. İlk toplum, neredä tiparlandı peetleri, – «İlkyaz türküsü». Ayırı kiyadı «Canımın izleri» tipardan çıktı 2006 yılda. Taa bir zenginnik, angısını Petri Moyseyä baaşladı yaşamak, – gür, derin ses. Bu sesi diil bir kerä işittilär Gagauziyanın yaşayannarı hem diil sade onnar. Petri Moyse okuyêr türlü yaradıcıların peetlerini radioprogramada «Gagauziyanın literatura dünnesi» hem götürer televizionda proekti «Yaradıcılık korafları», neredä açıklêêr peetçiliin hem bütündän kulturanın durumunu Vatanımızda. İnsanın kulaana hem canına incä duyguları  etiştirtmää deyni, peetçi yazdı kendi sesinnän bir CD da adladı onu «Sevda yalansız».

  Petri Moysenin çok yaratmaları oldular türkü, bu uurda bitki vakıt o taa yakın çalışêr gagauz rap çalgıcısınnan Vitaliy Manjullan, angısı en energetikalı yaratmalarına görä çıkardı klip. 2013 yılda peetçi verdi yaşamak türküyä «Pembä sabaa», onda belli oldu romantikaylan dolu nostalgiya kuçüklük, ömür filosofiyasına.

  Gagauz dilindä haşlak lirika, angısını yaradêr Petri Moyse, yısıdêr sevdaya açık cannarı.

TATLI SANCI

Can erindä var bir sancım,

Bu acıdan kurtulmaycam,

Benim sevdam – benim acım,

İlaç ondan aaramaycam.

Kayıl olarsam aaramaa –

Çok aarayım da bulmayım,

Seni bıkarsam yalvarmaa,

Bu dünnääda hiç olmayım.

Bölä acı brakmaz beni

Ne gerçektän, ne şakadan.

Benim betvam brakmaz seni

Gidäsin sän başka yoldan...

Bir güneşli betva bendän

Ko damnasın o canına –

Tatlı bela sendän gelän –

Gelsin senin dä başına.

Ölä tatlı benim acım

Yarısını alsan sana,

Ölä paalı benim sancım,

Onu satmam başkasına...

Elena Mokanu

Foto: V. Manjulun arhivindän

 


İlgili Fotoğraflar
Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...