Moldovanın prezidenti Nikolae TİMOFTİ Prf.Dr.İrfan Ünver NASRATTINOGLUya Moldova Devlet medalisini verdi
2634 defa okunmuş - 26 Kasım 2013 - Salı 13:22

            Nasrattınoğlu, 1988 yılında başlayarak, 2013 yılı sonuna kadar 32 kez Moldova’ya, dolayısıyla, Gagauzya’ya seyahatte bulundu.  Halen Rus egemenliği altında bulunan bölge de dahil olmak üzere, Moldova’da ayak basmadık yer bırakmadı. Dionis Tanasoğlu’nun Komrat Devlet Üniversitesi  Rektörü olduğu dönemde, üniversiteye ve Gagauzya’ya yaptığı desteklerden dolayı,  14.11.1992 tarihinde, üniversitede düzenlenen bir törenle kendisine, “Fahri  Doktor” ünvanı verildi. Bu üniversite bununla da yetinmeyerek,  Stepan Varban’ın rektörlük döneminde de 02.04.199 tarihinde, “Fahri Profesör” ünvanı ile taltif edildi.

            1991 yılında Kongaz kentinin “Şanlı vatandaşı” (Fahri hemşehrisi) olan  Nasrattınoğlu, 2009 yılında Gagauzya Devlet Başkanı Mihail Formuzal tarafından “Gagauzya’nın Şanlı Vatandaşı” ilan edildi. Bu amaçla düzenlenen törende, bu unvan, eski cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e de verildi. Komrat Devlet Üniversitesi Rektörlük makamının giriş kapısının hemen üzerinde, Demirel ile birlikte Nasrattınoğlu’nun da fotoğrafı bulunmaktadır.

            Nasrattınoğlu’nun Moldova’dan aldığı ödüller bu kadar değildir. Romenler’in (tabii Moldovanlar’ın da) millî şairi ve halk önderi olan Mihai Eminescu ile ilgili çalışmalarından dolayı, Moldova Yazarlar Birliği tarafından iki kez ödüllendirildi. Nasrattınoğlu  1989 yılında yayımladığı “Ölümünün 100.Yıldönümü Nedeniyle Şair Eminescu” ve “Doğumunun 150.Yıldönümünde Mihai Eminescu” adlı iki kitap yayımladı. Ayrıca 1992’de “Çağdaş Moldova Şiiri Antolojisi”,  yine aynı yıl “Çağdaş Gagauz Şiiri Antolojisi” kitaplarını yayımladı. Kişinev’de ve Ankara’da “Yunus Emre ve Eminescu” sempozyumları düzenledi, Ayrıca gerek Eminescu, gerekse Moldova ve Gagauzya ile ilgili olarak çeşitli dergilerde ve gazetelerde  çok sayıda makaleler neşretti. Halk Kültürü (Folklor)Araştırmaları tarafından, Türkiye’nin çeşitli kentlerinde düzenlenen festivallere, birçok Moldovan ve Gagauz halk oyunları ve müzik topluluklarını davet etti. Gagauzya’nın en eski ve güçlü topluluğu olan “Düz Ava” ilk kez Nasrattınoğlu’nun çağrısı ile Türkiye’ye gelip, Silifke ve Ankara’daki festivallere iştirak etti. Nasrattınoğlu ayrıca, düzenlediği tüm bilimsel toplantılara mutlaka Gagauz ve Moldovan bilim adamlarının iştirakini sağladı. Birçok Gagauz bilim ve kültür adamı, şair ve gazeteciler, ilk Kez Nasrattınoğlu’nun davetiyle Türkiye ile tanıştılar.

            Yıllar süren bu çalışmalar, Nasrattınoğlu’na nihayet, Moldova Cumhurbaşkanının şeref madalyasını kazandırdı ve bununla ilgili Kişinev’de özel bir tören yapıldı.

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...