301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
09 Aralık 2013 - Pazartesi 16:04 Bu haber 4290 kez okundu
 
KENDİ HALKININ KULTURASI İNSANIN İÇİNDÄ YAŞÊÊR
Herbir üürenik hertaraflı ilerletmiş kedisini. İnsanda mutlak lääzım olsun incä baalılık adetlerä hem üüsek tolerantlı ruh. Kär bu özellikleri Voronej kasabasının №45 şkolanın üüredicileri savaşêrlar vermää üürenicilerä, çünkü bu momentlär pek önemni onarınn terbiyetmesindä.
CÜMNÄ Haberi


   Pek önemni unutturmamaa uşaa, angı kulturadan çekiler o kendisi. Bu pek aktual, çünkü, gelip rus kulturasının atmosferasına, başka kulturalı uşakları bekleer diişilmeklär.

   Şindiki zamannarda yabancı erlerdän esän hazır şablonnar diiştirerlär adetlerä bakışları. Onuştan uşaklar lääzım taa yakın olsunnar kendi ana kulturasına. Burayı girer dil, adetlär, sıralar, muzıka, resim hem başka incäzanaat uurları.

   Yaşarkan Rusiyada, önemni bilmää rus kulturasını, ama bununnan bilä taa da önemni unutmamaa kendi köklerini. Okulumuzda çokmilletli uşakların kalabalıı üüredicilerimizin önündä daava açêr – yardımnamaa hem meraklandırmaa uşakları, ki üürensinnär ana kulturasını da. Bölä proţestä faydalı bilgileri alêr diil sade uşaklar, ama üüredicilär dä.

   Örnek olarak açıklayacam, nekadar meraklıydı bana nicä üürediciyä,  angısı işleer türlü kulturalı tradiţiyalarlan uzun zaman, açmaa kendimä dil sıradan bir milleti – gagauzları. Bunun için en ilkin şükür ederim üürenicimi Kılçik Svetlanayı. Kär o, taa sora da onun anası-bobası açtılar bana pek meraklı muzıka hem kultura tarafından gagauz poetikasını hem türkücülüünü. Şükür ederim deerim Svetlananın anasını Lüdmila Nikolaevnayı, ani getirdi bizä deyni Gagauziyadan folklor kostümunu, muzıkalarını hem nota kiyatlarını. Taa çok bilgileri dä annattı bana aazdan.

   İşidip bu gözäl dili, inanılmaz melodikalı intonaţiyayı, türkünün kayet zor ritmika strukturasını, bän mayıl oldum bu kulturaya. Bana  geldi, ani bu pek zor, ama pek tä meraklı material. Düşündüm, acaba kavrayabilecek mi uşak bölä aar ritmikayı, sıradan olmayan intervalikayı? Biz çalıştık gagauz halk türküsünnän “Ey, keten, keten”.

  Ama nekadar beni şaştırdı o moment, açan Sveta raat, hiç zorlamadaan kendisini, başladı çalmaa. Annadım, nekadar derindä gennerdä bizdä bulunêr yakınnık kendi ana kulturamıza. Te o işi, angısını yapamayceydı başka millettän bir uşak, kolaylıklan yaptı gagauz kökenni Svetlana. Açan biz gösterdik bu türküyü ekzamendä komisiyaya, profesional olan insannar bu uurda mayıl oldular hem şaştılar. Nasıl bölä küçük kızçaaz vardı nicä çalsın rus kulaana deyni bölä zor materialı raat, hiç zorlanmadaan? Cuvap belli – annamak ana muzıkasını, ana dilini veriler insana duumasından. Sade lääzım bu işleri tutturmaa, terbiyetmää kendi içindä sevgi ana tarafına, kulturaya. Bununnan bilä, diil sade üüredici, ama başka insannar da üürendilär, ani dünnedä var gagauzlar hem onnarın gözäl adetleri. Kär bölä dä lääzım tanıtmaa hem annatmaa tradiţiyalar için. Ko nekadar taa çok halk üürensin, kim o gagauzlar, nekadar özel hem meraklı onnarın kulturası.

Elena Koreşçikova,

muzıka üüredicisi,

Voronej kasabası, Rusiya

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Diğer Fotoğraflar
Yorumlar
En Çok Okunanlar
Divizia Națională EDIŢIA 2019
CLASAMENT 
LOC ECHIPĂ MECI   VIC.   PUNCTE
1 DINAMO-AUTO 1 1 3
2 SFÎNTUL GHEORGHE 1 1 3
3 SHERIFF  1 1 3
4 PETROCUB-HÎNCEŞTI 1 1 3
5 SPERANȚA 1 0 0
6 ZIMBRU 1 0 0
7 MILSAMI 1 0 0
8 CODRU 1 0 0
Anketler
Meydan! gazetası nasıl olmuş?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı