301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
22 Nisan 2013 - Pazartesi 11:46 Bu haber 1462 kez okundu
 
GAGAUZ ADMİRALIN TORUNU – GOLİVUDTA
0
Arşiv Haberi


Herkerä, açan bulunêrım Bulgariyada dinnenmektä, taa ilk günü satın alêrım bir çok sayfalı erli gazeta da her gün azar-azar okuyêrım onu baştan başa, taa bitirincä. Bunun var iki sebebi: birincisi – biraz aklıma getirmää bulgarcamı, ikincisi – bän meraklanêrım, nasıl yaşêêr bu memleket, angısı merakli herbir gagauza, çünkü ona sıkı baalı bizim istoriyamız.
Bitki kerä (bıldır avgustta) bana razgeldi "Trud" gazetası. Kultura için annadan bölümdä rasladım bir küçürek yazı Golivud oyuncusu Rudi Dobrev için, angısının kökleri çekilälrmiş bulgarlardan. "Sanki olmasın bu Dobrev anılmış admiral Dobrevın  senselesi?" – düşündüm bän. Ölä dä çıktı. Rudi (Radoslav) Dobrev – İvan Dobrevın unukası. Statyanın avtoru D. Ganev annadêr, ani genç hem talantlı aktör oynamış Evropada hem Amerikada seriallarda, 2012 yılda o kendisi yazmış sțenariy da kendi parasınnan çıkarmış 20-minutluk bir melodrama – "Morning calm" ("Sabaa raatlıı"). Bu statyadan sora bän başladım aaraştırmaa Rudi Dobrevın yaşamasını İnternet kaynaklarında, bulgar gazetaların saytlarında. Onun duuma yılını birerdä bulamadım, ama bir erdä yazılı, ani kinodebütu olmuş 1992 yılda, açan o taa 12 yaşındaymış. Buna görä çıkêr, ani çocuun duuması var nasıl olsun 1979 yada 1980 yılda. Üürendim, ani onnarın aylesi yaşarmış Varnada, neredä bobası Stoyan çalışarmış gemi kapitanı. Mamusunun adı Rumelina. Rudi hem onun batüsü Lübomir bobasınnan barabar gemiylän biraz gezmişlär dünneyi.
16 yaşında anasının nasaatına görä gitmiş Amerikaya üürenmää ingiliz dilini. Batüsu o vakıt artık studentmiş Çikago kasabasında. Rudi diişmäk programasına görä düşmüş yaşamaa bir ayledä Üülendeki Karolinada. Yaşamış orda iki yıl, sora girmiş üürenmää universitetä. Taa küçüklüündän düş güdärmiş olmaa uçakçı. Orlando kasabasında bitirmiş 2-yıllık pilot kurslarını da girmiş işlemää țivil aviațiyada. Bir yıl çalışmış instruktor. Görümnü delikannı Orlandoda başlêêr sınaştırmaa kendisini kameralara – çalışêr nicä model.  
Ama genç hem Apollon  gibi gözäl çocuun aklısından çıkmarmış kinokaryera. Bu zanaat ta onu pek çekärmiş. Onuştan brakêr uçakçılıı da geçer yaşamaa Los-Anjeles kasabasına, nerdä bulunêr anılmış Golivud. Yapêr bir fotosesiya da yollêêr fotolarını türlü agentstvolara. İki haftadan sora kableder ilk teklifi. Sora taa, hem taa.
Birkaç laf lääzım sölemää admiral İvan Dobrev için. Bulgariyada en şannı gagauzun duuması Varnaya yakın  Ceferli (Kiçevo) küüyündä 1922 yılda martın 25-dä. Diil Cevizli küüyündä hem diil 1920-dä, nasıl yannış yazmıştı raametli Dionis Tanasoglu bir şkola kiyadında. İvan Dobrev II-ci Dünnä Cengindä faşistlerä karşı düüşlerdä pay almış. Cenktän sora olmuş Bulgariya flotun kurucuların birisi. 1960 – 1972 yy. olmuş Bulgariya asker bakanın yardımcısı. 1962 – 1990 yy. seçilmiş deputat Bulgariya Halk Topluşuna. Yazmış iki memuar kiyadı.
Taa bir interesli moment. Rus yazıcısı Aleksandr Tvardovskiy, “Vasiliy Törkin” poemanın avtoru, 1963 yılda bulunarak Bulgariyada, buluşmuş İvan Dobrevlan. Bunu gösterer onun günnük defterindän bir yazı: “Sevimniydi admiral (İvan Dobrev), ama ondan esärdi bir kayet açık hem kederli içkici ruhu, onu bekleer katastrofa, bekim  geçirdiklerindän taa büük bela” (http://magazines.russ.ru/znamia/2000/9/tvard-pr.html). Ne islää, ani Tvardovski yanılarmış. Ozamandan beeri geçti 50 yıl! İvan Dobrev bü günnerdä tamannêêr 91 yaşını. Bu adamın yaptıkları hem ömürü – haliz legenda!Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
En Çok Okunanlar
Divizia Națională EDIŢIA 2019
CLASAMENT 
LOC ECHIPĂ MECI   VIC.   PUNCTE
1 DINAMO-AUTO 1 1 3
2 SFÎNTUL GHEORGHE 1 1 3
3 SHERIFF  1 1 3
4 PETROCUB-HÎNCEŞTI 1 1 3
5 SPERANȚA 1 0 0
6 ZIMBRU 1 0 0
7 MILSAMI 1 0 0
8 CODRU 1 0 0
Anketler
Meydan! gazetası nasıl olmuş?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı