301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
28 Şubat 2013 - Perşembe 13:18 Bu haber 1462 kez okundu
 
Paalı Kardaşlar
-1
Arşiv Haberi


 Meydan’ın yayın hayatına başlayacağı haberini duymak, beni yıllar öncesine götürdü. 1950 li yılların sonlarında bir arkadaşım Varlık Yayınlarından çıkan bir kitabı elime tutuşturmuştu. Karton kapaklı kitabın adı  “Gagauzlar” yazarı Atanas Manof, tercüme eden de M. Türker Acaroğlu idi. Bu kitap benim Gagauzlarla ilk tanışmamdı.
      Yıllar sonra Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel, 1995 yılında adını taşıyan üniversitesinin akademik açılışına bir misafir getirmişti. Komrat Üniversitesi’nin Rektörü Prof.Dr.Stefan Varban  o gün Gagauzca  yaptığı konuşmasıyla hepimizin  gönlünü kazanmış ve Gagauz dostlarımızla bizleri yeniden buluşturmuştu. Onun kullandığı kelimeler Anadolu insanının gündelik hayatta kullandığı, sevimli, kulağa hoş gelen kelime ve deyimlerdi. O günden beri Stephan hocanın “hepiciğimize” seslenen o şirin dilini unutmadık. Burada başlayan ilişkilerimiz artarak devam etti ve bana sayısız dost kazandırdı.
Sonraki yıllarda Gagauzya’ya, o güzel insanların yurduna gitmek, oraları dünya gözüyle görmek ve tanımak nasip oldu. Gagauz coğrafyasında Atatürk’ün öğretmenlerini hatırladım. Hamdullah Suphi Tanrıöver’in konuşmalarını duyar gibi oldum, onun arabasının ön camında bir Gagauzun el izlerini hayal ettim.  Süleyman Demirel’in tükenmez sevgisini hissettim. Oralara yolu düşen her Türk aynı duyguları yaşar. Onlarla övünür, gururlanır, o yörenin paalı dostlarını yanınızda, gönlünüzde, yüreğinizde hissedersiniz. Oralarda
 Gagauz Halk Takvimine şekil veren doğanın, toprak ananın, yurdun ve yurt sevgisinin ne anlama geldiğine tanık olursunuz. Tanasoğlu’nun  “Ana dilim“ adlı şiirinde tatlı bal, gevrek söz, güzel ses, mani ve türkü  avası diye tanımladığı  Gagauzca’yı dinler, söyleyiş farklılıklarının dışında bu dilin Türkiye Türkçesinden hiç de farklı olmadığını, bir Gagauz ile aracısız konuşabileceğinizi fark edersiniz. Benim hatırladıklarım ve düşündüklerim böyle… Bu duygularla, yayın hayatına başlayan Meydan gazetesinin hem Gagauz kardeşlerimizin birlik ve beraberliğine hem de onların o güzel, o şirin dillerinin korunup gelişmesine katkı sağlamasını dilerim. Gazetenin başarılı ve uzun ömürlü olması en büyük arzumuzdur.
Meydan’ın yayın hayatı ile paalı dostların bundan sonraki yaşamları için: “ Zaman hayır olsun.”
Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
En Çok Okunanlar
Divizia Națională EDIŢIA 2019
CLASAMENT 
LOC ECHIPĂ MECI   VIC.   PUNCTE
1 DINAMO-AUTO 1 1 3
2 SFÎNTUL GHEORGHE 1 1 3
3 SHERIFF  1 1 3
4 PETROCUB-HÎNCEŞTI 1 1 3
5 SPERANȚA 1 0 0
6 ZIMBRU 1 0 0
7 MILSAMI 1 0 0
8 CODRU 1 0 0
Anketler
Meydan! gazetası nasıl olmuş?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı