Bugün - 23 Şubat 2018 Cuma
Foto Galeri
Video Galeri
Biz kimiz
Reklama
Gagauz Şarkıları
Aza Ol
 Bize Ulaşın
www.meydangazetasi.com Logo
-
Hava Komrat °C
Haber Detayları

Mart ayın 14-dä 2014-cü yılda, Moskvada bulunarak, benim oldu kısmetim buluşmaa istoriya hem etnologiya uurunda anılmış bilim doktorunnan M.N. Gubogloylan. Mihail Nikolaeviç diil çoktan ikinci kerä geçirmiş infarkt da taa yufka kendini duyardı, ama teklif etti beni kendi evinä. Evini buldum kolay. Kapuda beni karşıladı kızı Alöna Mihaylovna, onun ardına kendisi Mihail Nikolaeviç tä çıktı, eşi Tatyana İvanovna yoktu.

Arşiv Haberi - 21 Mayıs 2014 Çarşamba - 14:07
Mart ayın 14-dä 2014-cü yılda, Moskvada bulunarak, benim oldu kısmetim buluşmaa istoriya hem etnologiya uurunda anılmış bilim doktorunnan  M.N. Gubogloylan. Mihail Nikolaeviç diil çoktan ikinci kerä geçirmiş infarkt da taa yufka kendini duyardı, ama teklif etti beni kendi evinä. Evini buldum kolay. Kapuda beni karşıladı kızı Alöna Mihaylovna, onun ardına kendisi Mihail Nikolaeviç tä çıktı, eşi Tatyana İvanovna yoktu.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...
   Sıcaklı karşılamaktan hem bir kofedän sora, ekskursiya gibi, Mihail Nikolaeviç gösterdi odaları, neredä, nicä muzeydä, herbir iş büük havezlän toplanmış hem sevgiylän erleştirilmiş: türlü formalarda hem büüklüktä dekorativ çanaklar, dünneyin ekzotik erlerindän resimnär, maskalar, 500-dän zeedä kedi suvenir kolekțiyası. Mihail Nikolaeviç büük hodulluklan tanıştırdı D.İ. Savastinin resim kolekțiyasınnan, o resimnär en görümnü erdä asılı.  
   Bu evin içindä herbir işä mayıl olardım, ama bir iş, ne şaştırdı – o biblioteka. Nereyi dä bakışını atsan – herersi kiyatlan dolu, başka türlü, allä, hiç yoktu nicä olsun da, zerä hepsimiz artık bileriz M.N. Guboglonun kiyatlara sevgisini. 
   Mihail Nikolaeviç biraz kendisi için, biraz bitki çalışmaları için annatı, ama taa çok sorardı, nicä yaşamak-annaşmak Gagauziyada, neylän büün bizim muzey zanaatlanêr. 
   Dmitriy Kara Çobana söz iliştiynän, Mihail Nikolaeviç gösterdi eni kiyadını “Antropologiya povsednevnosti”, angısına D. Kara Çoban, S. Kuroglo, V. Zelençuk  için onun aklına getirmekleri girmiş; gagauz resimcilerin yaratmalarına ayırı temalara görä derin analiz yapılmış hem çok başka temalar açıklanmış.
   Önsözdä Akademik V.A. Tişkov bu kiyadın dört payını uydurmuş “dünkü günä geziylän”, neredä herbir bölüm ayırı zamannarın oluşlarını üzä çıkarêr. Mihail Nikolaeviç annadêr o olayları, angılarını kendisi geçirmiş, ama yapêr bu işi bilim bakışı üüsekliindän. Büünkü gündä lääzımnı hem faydalı bu kiyadın bütün materialları, ama belli, ani pek büük çalışmaklar dökülmüş ayırı bir bölüm gibi tiparlanmış Bibliografiyayı toplamaa deyni. 42 sayfada sıralanmış Mihail Nikolaeviçin statyaları, aaraştırmaları, dokladları, monografiyaları 1966 yıldan büünkü günädän. Kiyat 2013-cü yılda tipardan çıkmış, onun tirajı – 350 ekz. Gagauziyaya sade 10 kiyada yakın gelmiş, bizim Beşalmadakı muzeyimizä dä bir ekzemplär imzalandı.
    Bän çoktan neetlenärdim Mihail Nikolaeviçlerä musaafirlää düşmää. Şükür Allaha, ani oldu bu buluşmak. Mihail Nikolaeviç Gagauziyaya, hepsinä burada yaşayannara seläm yolladı. Bän dä onu sevgiylän getirdim insannarımıza…
 
Anahtar Kelimeler:Mart, ayın, 14dä, 2014cü, yılda, Moskvada, bulunarak, benim, oldu, kısmetim, bul,
Kaynak / Editör:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Arşiv Haberleri

Diğer Başlıklar

Türkiye'den GRT'ye teknik yardım
Общество турецко-молдавской дружбы издало более 34 тысяч экземпляров гагаузских книг
Türk Dünyasında Kadın
İvan ÇELAK – BALLAD
EVROPADAKİ TÜRK SOLUU GAGAUZLAR 1. BÖLÜM
EVROPADAKİ TÜRK SOLUU GAGAUZLAR 2. BÖLÜM
EVROPADAKİ TÜRK SOLUU GAGAUZLAR 3. BÖLÜM
EVROPADAKİ TÜRK SOLUU GAGAUZLAR 4. BÖLÜM
EVROPADAKİ TÜRK SOLUU GAGAUZLAR 5. BÖLÜM
E-kitap

Meydan Fm

Sesi duyabilmek için, videoları izlerken Meydan FM'i durdurunuz lütfen.

E-Gazeta
Anket

Meydan! gazetası nasıl olmuş?


  
Beendim499 Kişi (% 84 )
  
Pek beenmedim35 Kişi (% 6 )
  
Çoktan lääzımdı olsun57 Kişi (% 10 )

Toplam 591 Kişi

Röportajlar
BİZİM ECEL İSTORİYALARIMIZ
İVAN RODİONOVİÇ KELEŞ – UZBEKİSTAN NEFTEGAZ SFERASININ İLERLENMESİNDÄ BÜÜK KATKIDA BULUNANNARDAN BİRİSİUzbekistanda İvan Keleş yaş&e...
»
»
Kim Kimdir
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklama
Gagauz Şarkıları
Biz kimiz
Facebook
Twitter
Baalantı
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,06ms