Bugün - 23 Şubat 2018 Cuma
Foto Galeri
Video Galeri
Biz kimiz
Reklama
Gagauz Şarkıları
Aza Ol
 Bize Ulaşın
www.meydangazetasi.com Logo
-
Hava Komrat °C
Haber Detayları

Gagauzlar bulunarak aşırıda da kendi kulturasını unutmêêrlar. Gücük ayın 19-da Bränsk kasabasında (Rusiya), F.İ.Tütçev adına bilim bibliotekasında, yapıldı “Gagauz köşesinin” ofiţial açılışı.

Arşiv Haberi - 07 Nisan 2014 Pazartesi - 09:58
Gagauzlar bulunarak aşırıda da kendi kulturasını unutmêêrlar. Gücük ayın 19-da Bränsk kasabasında (Rusiya), F.İ.Tütçev adına bilim bibliotekasında, yapıldı “Gagauz köşesinin” ofiţial açılışı.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

  Gözäl yortuda bulundular Gagauziyanın öndercileri dä: Başkanın yardımcısı Nikolay Stoyanov, Halk Topluşu deputatı Viktor Petrioglo, Üüretim bakannıın başı Vera Balova, Gagauziyanın Bränsk bölgesindä ofiţial temsilcisi Mihail Dışlük. Rusiya tarafından vardılar Üüretim hem Bilim departamenti yardımcısı Tatyana Kuleşova, bölgenin Universal bibliotekanın başı Svetlana Didülä, Bränsk bölgesinin Migraţiya bölümü uzmanı Janna Mitüşina. Bu toplantıya katıldılar 20 student Gagauziyadan.

  “Gagauz köşesinin” açılması Bränsk kasabasında ansızdan olan bir iş diil – bu iş yapıldı sırasınca. 2009-cu yılda Gagauziyanın başkanı M.M. Formuzal hem Bränsk bölgesinin gubernatoru N.V. Denin annaşmak imzaladılar. Ondan sora M.Y. Dışlük çalışmalarınnan 2011-ci yılda yapıldı annaşmak Bränsk Devlet Çiftçi Akademiyasınnan. Bu adımnarın en gözäl, sevindirici eri dä oldu o iş, ani büünkü gündä bu Akademiyada büdjet statusunda üürenerlär Gagauziyadan gelän 70 student.

  Bränsk bölgesinin başka universtetlerindä dä üürenerlär taa 10 genç bizim avtonomiyamızdan. Bundan başka, burada işleer hem yaşêêr bir bölük gagauz. Uygun geografiya erleşmesinä hem klimatına görä Bränsk çektirer burayı insannarı. Hepsi bu sıraladıklarımnan birliktä geldik fikirä kurmaa burada “Gagauz kultura hem literatura koşesini”. Burada bulunan materialları var nasıl kullansınnar diil sade üürenän hem işleyän gagauzlar, ama erli vatandaşlar da – hepsi, kim isteer tanışmaa gagauz halkının kulturasınnan. Bu açılış elbetki diil son nokta regionnar arasında kurulmuş ilişkilerdä, Gagauziya hem Bränsk dostluk baalantılarında.

  “Köşenin” ofiţial açılışı yapıldı Bränskta gagauz diasporasının çerçevesindä. Yakın zamanda plannandı gagauz vatandaşların «KUVET» dernään registraţiyası da, angısı var nasıl birleştirsin, bir araya getirsin bölgenin hepsi gagauzlarını. Gagauz vatandaşları asoţiaţiyasını açmaa düşündülär hem çalışêrlar Mihail Dışlük, İlya Karaseni, Elena Kapancı, Maksim Boykov, Olga Gerasimova.

  Yakın zamanda İspolkom hem Üüretim bakannıı plannêêrlar imzalamaa sözleşmä Bränsk bölgesinin başka üürenmäk kurumnarınnan da hem girmää ekonomika proektlerinin iş birliinä. Yok nasıl sölämemää, ani Gagauz avtonomiyasının hem Bränsk bölgesinin aralarında ilişkilär genişlener, zeedelener, kaavileşer.

İlya Karaseni

 
Anahtar Kelimeler:Gagauzlar, bulunarak, aşırıda, da, kendi, kulturasını, unutmêêrlar, Gücük, ayın, ,
Kaynak / Editör:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Arşiv Haberleri

Diğer Başlıklar

Türkiye'den GRT'ye teknik yardım
Общество турецко-молдавской дружбы издало более 34 тысяч экземпляров гагаузских книг
Türk Dünyasında Kadın
İvan ÇELAK – BALLAD
EVROPADAKİ TÜRK SOLUU GAGAUZLAR 1. BÖLÜM
EVROPADAKİ TÜRK SOLUU GAGAUZLAR 2. BÖLÜM
EVROPADAKİ TÜRK SOLUU GAGAUZLAR 3. BÖLÜM
EVROPADAKİ TÜRK SOLUU GAGAUZLAR 4. BÖLÜM
EVROPADAKİ TÜRK SOLUU GAGAUZLAR 5. BÖLÜM
E-kitap

Meydan Fm

Sesi duyabilmek için, videoları izlerken Meydan FM'i durdurunuz lütfen.

E-Gazeta
Anket

Meydan! gazetası nasıl olmuş?


  
Beendim499 Kişi (% 84 )
  
Pek beenmedim35 Kişi (% 6 )
  
Çoktan lääzımdı olsun57 Kişi (% 10 )

Toplam 591 Kişi

Röportajlar
BİZİM ECEL İSTORİYALARIMIZ
İVAN RODİONOVİÇ KELEŞ – UZBEKİSTAN NEFTEGAZ SFERASININ İLERLENMESİNDÄ BÜÜK KATKIDA BULUNANNARDAN BİRİSİUzbekistanda İvan Keleş yaş&e...
»
»
Kim Kimdir
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklama
Gagauz Şarkıları
Biz kimiz
Facebook
Twitter
Baalantı
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,05ms