Bugün - 20 Şubat 2018 Salı
Foto Galeri
Video Galeri
Biz kimiz
Reklama
Gagauz Şarkıları
Aza Ol
 Bize Ulaşın
www.meydangazetasi.com Logo
-
Hava Komrat °C
Haber Detayları

Rusiyadan Ana topraama seläm!!!

-1

Arşiv Haberi - 22 Nisan 2013 Pazartesi - 11:43
-1
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...
Üürenerim Rusiyada artık 4-cü yıl. Nijniy Novgorodta Politeh Universitetin ekonomıka fakultedindä. İsteerim paylaşmaa sizinnän, ani ilk yıllar, açan bän burda başladım üürenmää, hiç kimsey  bilmärdi, kim o gagauzlar. Da bän bir taraftan şaşardım buna, ama öbür taraftan sevinärdim, ani var sebep hem kolaylık  büük hodulluklan annatmaa hem kendim için, hem benim halkım için: nekadar o çalışkan, nekadar girgin hem nekadar dayanıklı. Bu annatmalar boşta kalmasınnar deynı, bän  ilk günnerdän beeri savaşêrım islää üürenmää, almaa nekadar taa çok bilgi, aniki universitettän sora olmaa becerekli  hem  başarılı uzman.
Bizim grupamızda var gözäl adet  türlü yortulu avşamnarı geçirmää. Onnarın birini dä bän hazırladım. Universitetteki dostlarıma gagauzların milli imeesini ? piinirli gözlemä pişirdim. Bu noktada lääzım açıklayım, ani açan anam  Rusiyaya üürenmäk için beni yola hazırlardı, koyduydu yanıma piinir dä. Bän dä sölenärdim, ani diil lääzım, zerä imeyecäm onu.
Anam da yaşlarını dökeräk, ani bän okadar uzaklara giderim üürenmää, sölediydi: ?Kızım, sus ta al ne koyêrım, zerä  oralarda olacan kendibaşına, anan-boban yanında olmayacek, ne kendin hazırlayacan, onu da iyecän. Hem tut aklında, ani studentlik hem parasızlık yan-yana gezerlär?. Nekadar dooruymuş benim anam!     
...Açan ikram ettim dostlarıma gözlemeleri, onnar pek beendilär deyärsäm ? hepsini sölämemiş olacam.
Şaka gibi, ama haliz parmaklar yalandılar! O avşamdan sora ?başım derttä?  ? herzaman sorêrlar, nezaman bana musafirlää, gözlemä imää  teklif edeceymişim. Piinir bittiynän, yaptım hem ikram ettim dostlara bizim mancalarımızı da.
Bölecä, onnar tanıştılar diil sade bir gagauz kızlan, ama gagauz  halkın imeklerinnän dä. Dayma savaşêrım pay almaa hepsi yortularda hem yarışmalarda, angıları geçerlär universitettä. Bizim grupamız başkalaşêr onunnan, ani  bizdä dostluk, annaşmak hem birlik var, o üzdän universitettä bizim grupamız ilk erlerdä bulunêr hem üürenmektä, hem dä türlü yarışmalarda. Elbetki, üürenmäk Rusiyada bana bir büük şans. Bu devletin var  zengin istoriyası, kulturası, ama en önemli o, ani bu devletin kaavi ekonomikası da.  Bakarak Rusıyaya, bizim Gagauz Avtonomiyamız küçük bir er, angısı gücülä ayaa kalkêr. O üzdän bän verdim kendimä laf, ani, universiteti bitirip, dönecäm evä, da mutlak işleyecäm kabledilmiş zanaatıma görä. Bän pek mutluyum, ani burda üürenerim, ama sıkça sancılêêr ürääm,  pek özleerim benim Gagauziyamı! Not: dört yıl geeri Svetlana Maresyeva, Respublikanın üürenmäk programasına göra, Rusiyadakı universitettä üürenmäk için Gagauziyadan üüsek notalara görä seçilän iki kişidän biri oldu. Bakmayarak, ani grupada taa çoyu rus uşakları, Svetlana hem notalarına, hem aktiv olmasına göra 3-cü yıl starosta ayırılêr.

 
Anahtar Kelimeler:arsiv,
Kaynak / Editör: İHA -
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Arşiv Haberleri

Diğer Başlıklar

Türkiye'den GRT'ye teknik yardım
Общество турецко-молдавской дружбы издало более 34 тысяч экземпляров гагаузских книг
Türk Dünyasında Kadın
İvan ÇELAK – BALLAD
EVROPADAKİ TÜRK SOLUU GAGAUZLAR 1. BÖLÜM
EVROPADAKİ TÜRK SOLUU GAGAUZLAR 2. BÖLÜM
EVROPADAKİ TÜRK SOLUU GAGAUZLAR 3. BÖLÜM
EVROPADAKİ TÜRK SOLUU GAGAUZLAR 4. BÖLÜM
EVROPADAKİ TÜRK SOLUU GAGAUZLAR 5. BÖLÜM
E-kitap

Meydan Fm

Sesi duyabilmek için, videoları izlerken Meydan FM'i durdurunuz lütfen.

E-Gazeta
Anket

Meydan! gazetası nasıl olmuş?


  
Beendim499 Kişi (% 84 )
  
Pek beenmedim35 Kişi (% 6 )
  
Çoktan lääzımdı olsun57 Kişi (% 10 )

Toplam 591 Kişi

Röportajlar
BİZİM ECEL İSTORİYALARIMIZ
İVAN RODİONOVİÇ KELEŞ – UZBEKİSTAN NEFTEGAZ SFERASININ İLERLENMESİNDÄ BÜÜK KATKIDA BULUNANNARDAN BİRİSİUzbekistanda İvan Keleş yaş&e...
»
»
Kim Kimdir
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklama
Gagauz Şarkıları
Biz kimiz
Facebook
Twitter
Baalantı
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,06ms