Bugün - 23 Şubat 2018 Cuma
Foto Galeri
Video Galeri
Biz kimiz
Reklama
Gagauz Şarkıları
Aza Ol
 Bize Ulaşın
www.meydangazetasi.com Logo
-
Hava Komrat °C
Haber Detayları

HAYDAR İÇİN ENİ KİYAT

Bitki vakıtlarda başladı tiparlanmaa kiyatlar, angıları annadêr bizim küülerimizin istoriyasını. Diil çoktan bu uurda çıktı taa bir monografiya: İvan Grek. “Selo Gaydar: oçerki istorii i kulturı”. Bu aaraştırma basılmadı ayırı bir kiyat gibi, o çıktı Odesada çıkan bir bilim jurnalında.

ÜÜRENMÄK Haberi - 07 Kasım 2013 Perşembe - 12:08
Bitki vakıtlarda başladı tiparlanmaa kiyatlar, angıları annadêr bizim küülerimizin istoriyasını. Diil çoktan bu uurda çıktı taa bir monografiya: İvan Grek. “Selo Gaydar: oçerki istorii i kulturı”. Bu aaraştırma basılmadı ayırı bir kiyat gibi, o çıktı Odesada çıkan bir bilim jurnalında.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Sentäbrinin 25-dä Haydar gimnaziyasında geçti kiyadın prezentațiyası.
Toplantıda pay aldılar: kiyadın avtoru – istoriya doktoru İvan Grek (Kişinöv), kiyadın redaktoru hem tiparlayıcısı, istoriya bilgirlerindä kandidat Andrey Şabaşov (Odesa), Gagauziya Halk Topluşu deputatı Födor Gagauz, Gagauziya Bilim-aaraştırma Merkezinin direktoru, istoriya doktoru Pötr Paşalı, istoriya doktoru Diana Nikoglo (Kişinöv), yazıcı Konstantin Kurdoglo (Baurçu), gimnaziyanın direktoru Nagejda Koçanji, küüyün primarı İlya Kösä, üüredicilär, küü sovetnikleri, musaafirlär Çadır-Lungadan, Komrattan hem başka erlerdän.
Hepsi, kimä verildi söz, şükür ettilär avtora hem onun yardımcılarına, nışannadılar, ani bu kiyadın çıkması küü için bir yortudur. İnsan lääzım bilsin kendi köklerini, dedelerini, evelki adetlerini.
İvan Födoroviç Grek islää biliner devletimizdä hem aşırıda nicä bir üüsek kvalifikațiyalı aaraştırmacı, o çok yıl çalıştı Moldova Bilim Akademiyasında. Kendi sözündä o annattı, nasıl gelmiş fikirä yazmaa kiyat Haydarın istoriyası için. Bir taraftan, Haydar küüyü bulunêr o bölgedä, angısının istoriyası girer onun bilim intereslerinin sferasına. Öbür taraftan, olêr ölä, ani onun batüsunun kızı Lidiya evlener bir haydarlı çocaa – Bejenar Georgiy Nikolaeviçä, angısının annatmalarından İvan Födoroviç üürener, ne zorluklar çekmişlär Bejenarlar 40-cı yıllarda. Bu aylenin eceli uyandırmış havez taa derindän aaraştırmaa Haydarın istoriyasını.
Kullanarak bilim metodlarını, dayanarak arhiv bilgilerinä hem başka kaynaklara, avtor toplamış çok material hem savaşmış annatmaa küüyümüzün istoriyasını dooru – ölä, nicä var.
Belliki, bu kiyat yok nasıl sayılsın “bitki söz” temada. Toplantının bitkisinä dooru söz verildi erli aaraştırmacıya – Kuru Födor Savelyeviçä. O annattı kendi buldukları için, gösterdi birkaç örnek Haydar soylarının genealogiya aaçlarından, angılarını o hazırlêêr, çalışarak arhivlerdä hem soruşturarak küülü insannara. Var umut, ani Haydarın istoriyası için ileriyä çıkacek taa bir kiyat – üçüncü. Kalêr sade sevinmää, ani aramızda bulunêr bölä entuziastlar.  
 Petri Çebotar

 
Anahtar Kelimeler:arsiv,
Kaynak / Editör: İHA -
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer ÜÜRENMÄK Haberleri
GAGAUZİYA BÜÜNKÜ GÜNDÄ

Diğer Başlıklar

Türkiye'den GRT'ye teknik yardım
Общество турецко-молдавской дружбы издало более 34 тысяч экземпляров гагаузских книг
Türk Dünyasında Kadın
İvan ÇELAK – BALLAD
EVROPADAKİ TÜRK SOLUU GAGAUZLAR 1. BÖLÜM
EVROPADAKİ TÜRK SOLUU GAGAUZLAR 2. BÖLÜM
EVROPADAKİ TÜRK SOLUU GAGAUZLAR 3. BÖLÜM
EVROPADAKİ TÜRK SOLUU GAGAUZLAR 4. BÖLÜM
EVROPADAKİ TÜRK SOLUU GAGAUZLAR 5. BÖLÜM
E-kitap

Meydan Fm

Sesi duyabilmek için, videoları izlerken Meydan FM'i durdurunuz lütfen.

E-Gazeta
Anket

Meydan! gazetası nasıl olmuş?


  
Beendim499 Kişi (% 84 )
  
Pek beenmedim35 Kişi (% 6 )
  
Çoktan lääzımdı olsun57 Kişi (% 10 )

Toplam 591 Kişi

Röportajlar
BİZİM ECEL İSTORİYALARIMIZ
İVAN RODİONOVİÇ KELEŞ – UZBEKİSTAN NEFTEGAZ SFERASININ İLERLENMESİNDÄ BÜÜK KATKIDA BULUNANNARDAN BİRİSİUzbekistanda İvan Keleş yaş&e...
»
»
Kim Kimdir
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklama
Gagauz Şarkıları
Biz kimiz
Facebook
Twitter
Baalantı
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,08ms