301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
21 Mayıs 2014 - Çarşamba 14:11 Bu haber 2551 kez okundu
 
İlk gagauz gazetası diriler XXI-ci asirdä
Arşiv Haberi


   Ayoz Paskellä yortusu için “Aydınnık” kultura-aydınnatmak cümnä topluluu kararladı çıkarmaa “Hakikatın sesi” gazetasının özel nomerini. İlk gagauz gazetası sayılan bu yayını kurdu Ay-Boba Mihail Çakir. Onun yalvarmasına görä Rus Klisesinin Sinodu 1907-ci yılda bölä bir karar kabletti: 1) Kişinöv eparhial zaabitliinä Hristosun Duumasının adına kardaşlık aşırı verilsin hak tiparlamaa gagauz dilindä slavän bukvalarınnan yaprakları, broşuraları hem din kiyatlarını;
 2) evangeliyayı, akafistleri, duaları, türküleri, yaprakları h.b. gagauz dilinä çevirmää deyni, kurulsun çeviri komisiyası, angısının başı koyulsun protoierey Mihail Çakir, erli Din konsistoriyasının azası; 
3) kiyatların hem yaprakların ţenzurasını yapmaa hak verilsin hep o protoierey Çakirä, nicä gagauz dilini ii bilän kişiyä.
  Bu vakıttan Ay-Boba başladı tiparlamaa “Hakikatın sesini”, koyup ona “misionarlı yaprak” adını. Bu günä kadar bilinmeer, kaç nomer çıktı, sade bileriz, ani, protoierey M. Çakirdän kaarä, kimsey onu çıkarmadı.
  2013-cü yılda tamannandı 75 yıl, nicä geçindi bizim büük Aydınnadıcımız, angısı çok zaamet etti gagauzlar için. Bu zaametlerin arasında, elbetki, gagauz gazetacılıın kurulması da bulunêr. 
  “Aydınnık” CT geldi bölä bir karara, ani lääzım diriltmää ilk gagauz gazetasını, angısı olacek faydalı hem kliseyä, hem kulturaya, hem gagauzlaa. İlk nomeri açêr Paskellä Evangeliyası, angısı başlêêr butakım: “Başta Söz vardı”. Burada apostol İoan söleer Hristos için, deer Ona Söz, Angısı duudu Bobadan hepsi daymalardan ileri.     
   Söz var nasıl aazdan hem yazılı olsun. Biz hepsimiz bileriz, nesoy zengin var folklorumuz, angısı üzlärlän yıl, aazdan-aaza olarak, yaşadı. Gagauzların dedeleri, taa Altaydaykan, kullanardılar kendi yazılarını, angıları büünä kadar korundu büük taşlarda (run yazıları).
   Şindi açılêr gagauz gazetacılıı istoriyasının taa bir eni sayfası. Bu sayfayı yazacek diil salt gazetayı hazırlayannar hem redaktor, ama okuyucular da. Umut ederiz, ani gagauzların arasında okumak kulturası gittikçä zeedelenecek. Biz dä, kullanarak XXI-сi asirin hepsi kolaylıklarını, savaşacez etiştirmää okuyucumuza meraklı hem faydalı bilgileri gazetanın hem kiyat, hem elektron versiyasından.
   Salt gidän adam yolun bitkisinä etişecek. Küçük adımnarlan “Hakikatın sesi” çekeder – umut ederiz – uzun yoluna. Kritikayı ya şükürlüü bildirmää deyni var nasıl kopusciuv@mail.ru adresinä danışasınız. Gazeta yayın edilecek internettä, kiyat variantı daadılacek Saabinin Simasının Diişilmesinin adına Komrat klisesindä (boba Sergiy – tel. 0 79 79 50 79).
 
Viktor KOPUŞÇU,
“Aydınnık” CT başı, “Hakikatın sesi” 
gazetasının baş redaktoru
Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
En Çok Okunanlar
Divizia Națională EDIŢIA 2019
CLASAMENT 
LOC ECHIPĂ MECI   VIC.   PUNCTE
1 DINAMO-AUTO 1 1 3
2 SFÎNTUL GHEORGHE 1 1 3
3 SHERIFF  1 1 3
4 PETROCUB-HÎNCEŞTI 1 1 3
5 SPERANȚA 1 0 0
6 ZIMBRU 1 0 0
7 MILSAMI 1 0 0
8 CODRU 1 0 0
Anketler
Meydan! gazetası nasıl olmuş?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı